Az e-címke hatása a borászatokra: aktuális helyzetkép

e-címke

Az Európai Unió rendeletben szabályozza a borok jelölését 2023. december 8-tól, illetve az azt követő szüreti évtől, ami, jelentős hatással van a borászati iparra. Az új szabályozás célja, hogy növelje az átláthatóságot és a fogyasztók tájékoztatását, miközben egyúttal modernizálja és digitalizálja a termékek címkézési rendszerét.

Az új rendelkezés hatására a fogyasztók részletes információkat kapnak a borokról és annak beltartalmi paramétereiről, ami növeli az átláthatóságot és a termékek iránti bizalmat. Sok borászat számára ez azonban olyan plusz terhet jelent, amire az ágazat nem volt felkészülve, valamint új infrastruktúrát kell kiépíteni a jelölés egy teljesen új ágának. A rendelet betartása érdekében a borászoknak gondoskodniuk kell arról, hogy minden jogi és adminisztratív előírást teljesítsenek. Ez magában foglalja a címkézési követelmények pontos megértését és alkalmazását, valamint az e-címkékhez kapcsolódó adatbázisok rendszeres frissítését.

A kisebb borászatok számára komoly kihívást jelenthet az új technológiai követelményeknek való megfelelés. Az e-címkék bevezetése jelentős többletköltség jelentkezhet címke tételek tervezésénél, azok megrendelésénél, ugyanis amit eddig jóval nagyobb volumenben tudtak megrendelni, most tételenként, engedélyszámonként kell, jóval kisebb tételenként megrendelni.

Azok a borászatok, amelyek gyorsan és hatékonyan alkalmazkodnak az új szabályozáshoz, versenyelőnyre tehetnek szert. Az innovatív és átlátható módon bemutatott termékek nagyobb eséllyel vonzzák a fogyasztókat, különösen a fiatalabb, technológia-orientált vásárlói réteget.

Az új szankciókhoz való minél egyszerűbb alkalmazásra több megoldás létezik, amire a winebase is hivatott. A borászatokkal való szoros kapcsolattartás eredményeként egy olyan e-címke rendszert tudunk felépíteni, amihez ritkábban kell hozzányúlni, rugalmasabban tudja az új címkéket intézni ügyfélszolgálaton keresztül, és kevesebbet kell aggódni a kis tételek miatt.

Ez rövid távon komoly technológiai és adminisztratív kihívásokat jelent a borászok számára. A sikeres alkalmazkodás érdekében fontos, hogy a borászatok időben felkészüljenek a változásokra, és megfelelő erőforrásokat fordítsanak az új rendszerek bevezetésére.

A borászoknak érdemes kihasználniuk az e-címke nyújtotta lehetőségeket, hogy növeljék piaci versenyképességüket és még inkább kiemelkedjenek a globális borpiacon is.